ilustracja, fioletowo tło, osoba w czerwonym świetle siedzi na wpół w telefonie komórkowym

2020 – czy to nowa era w działaniach influencer marketingu?

Jakie zmiany czekają influencer marketing w 2020 roku? Na jakie trendy postawić przy wykorzystywaniu jego mocy w budowaniu komunikacji marki? Z kim współpracować? Sprawdźcie, czy 2020, to nowa era w działaniach influencer marketingu!
Opublikowano 21/01/2020

Większość marek w swojej strategii komunikacji online decyduje się na rozdzielanie poszczególnych elementów marketingu. Oddzielano od siebie wzajemnie content marketing, video, influencer marketing, social media i stawiano nacisk na jedną, wybraną formę komunikacji online. Zazwyczaj tę ulubioną przez markę.

Ten sposób prowadzenia działań marketingowych dla brandu obecnie nie ma już znaczenia. Trendem wiodącym w 2020 roku prym jest pełna synchronizacja działań marketingowych, z różnych obszarów. Oznacza to, że firmy będą prowadzić komunikację online przy pomocy social media i influencerów. Także z naciskiem na dobry content i przy odpowiednim wsparciu video, które w tym roku również wymienia się jako jeden z najgorętszych trendów social media, na który zdecydowanie warto się zdecydować.

Nowy wskaźnik doboru influencera: wartości

Poprzedni rok nie był dobrym czasem dla wielu influencerów. Marki niejednokrotnie musiały się wstydzić, zrywać dotychczasową współpracę, a nawet stawiać czoła kryzysowi, który w trybie natychmiastowym obiegł Internet. Kontrowersyjne, nieprzemyślane, a czasem nawet trywialne, formy zachowania influencerów spędzały sen z powiek dużym brandom, których wartości dalece odbiegały od tych, które zostały rozpowszechnione przez ich ambasadorów.

Rok 2020 przynosi zmiany we współpracy marek z influencerami. Obecnie głównym kryterium doboru influencerów do reprezentowania marki w Internecie będą wartości przez niego reprezentowane. Oznacza to, że już nie ilość followersów, zasięg oraz zaangażowanie fanów na profilu influencera będzie podbijało serca osób decyzyjnych po stronie brandu, lecz wartości, jakie reprezentuje na swoim kanale. Im większe dopasowanie, tym większa szansa na współpracę.

  • influencerka robiąca zdjęcie pizzy telefonem); influencerka robiąca zdjęcie pizzy telefonem);

Nowe rozwiązania zewnętrzne

Obecnie możemy zaobserwować również ogromny wzrost platform, na których każdy jest w stanie samodzielnie odnaleźć upragnionego influencera. Oznacza to, że marki coraz częściej podejmują się realizacji działań influencer marketingowych in house. Trend rozrostu zewnętrznych platform pozwalających na przeprowadzenie działań influencer marketingowych będzie potęgował w 2020 roku, co znacznie wpłynie na portfolio klientów dużych agencji influencer marketingowych.

Długotrwała współpraca

Kolejnym krokiem marek w działaniach influencer marketingowych w 2020 roku będzie chęć podejmowania stałej formy współpracy z wybranych influencerem. Do tej pory preferowaną formą współpracy były kontrakty krótkoterminowe, obejmujące czas trwania kampanii. Chcąc jednak zbudować trwałą i mocną relację pomiędzy sobą a influencerem – marki będą stawiać na dłuższe kontrakty, które pozwolą na zbudowanie większej wiarygodności wizerunkowej, zwłaszcza w kontekście wspólnie reprezentowanych wartości.

Więcej video, więcej audio!

W trendach marketingowych w 2020 roku wymienia się w pierwszej kolejności video oraz audio. Obecnie użytkownicy preferują kontakt z mniej angażującym contentem niż czytanie, decydując się coraz częściej na odsłuchanie choćby podcastu czy obejrzenie materiału video. Zachowania te dyktowane są oszczędnością czasu poświęcanego na surfowanie po Internecie lub  scrollowanie kanałów social media. I nie da się ukryć, że jest to kolejny trend w influencer marketingu, w którym pojawia się coraz więcej treści video lub audio.

Nie zdziwcie się zatem, gdy Wasz ulubiony influcener zacznie nagrywać podcasty lub publikować więcej relacji video – to znaczy, że dotrzymuje tempa nadchodzącym zmianom! 😉

Autor
Aleksandra Kietrys

Zjeść ciastko,

czy mieć ciastko?

Wysyłając formularz kontaktowy udzielasz zgody na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych przez Skivak sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu oraz wyrażasz zgodę na kontakt w celu przedstawienia Ci oferty. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.