ilustracja, dwie ciemnowłose kobiety tańczą

How to TikTok?

Miliony aktywnych użytkowników godzinami konsumujących treści, młoda grupa docelowa i potencjał, którego do tej pory wielu nie dostrzega – tak w kilku słowach można opisać TikTok.
Opublikowano 21/01/2020

Aplikacja służy do nagrywania i dzielenia się krótkimi wideo z możliwością podkładania muzyki lub dogrywania obrazu do już istniejącego audio. Brzmi całkiem standardowo, a jednak coś sprawiło, że od kilku lat TikTok bije rekordy popularności wśród młodzieży i wywołuje niezrozumienie u starszych użytkowników Internetu.

Social entertainment, nie social media

Skąd bierze się ta niezwykła popularność? Odpowiedzi jest kilka. Po pierwsze – znany, ale jednocześnie nowy koncept dla aplikacji. O ile Instagram i Facebook służyły nam do dzielenia się sporadycznym (lub codziennym) updatem z życia, tak na TikToku jesteśmy po to, by swoją widownię zabawić. Nie chodzi tu o dodawanie swoich znajomych z życia, chodzi o to, by zaistnieć wśród mas. TikTok, jak żadna wcześniejsza platforma społecznościowa, stawia na pomysłowość młodszego pokolenia. Umiejętność tworzenia w ramach jednego audio z zachowaniem zasad, jakie ma określony tiktokowy mem (lub trend, jak przyjęło się mówić w aplikacji) wymaga sporych pokładów kreatywności. A gdy dodamy do tego ironicznie-absurdalny humor, czynnik relatability i niezwykle zwinne algorytmy – mamy przed sobą morze rozrywki utrzymujące nas przy ekranie dłużej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.

Niestrudzone algorytmy

Jeśli przeżyliście kiedyś binge serialu, wiecie jak czują się heavy-userzy TikToka. Jego algorytm to kolejny powód popularności aplikacji – na bieżąco proponuje nowe wideo, na podstawie kilku wytycznych:

  • Preference & Personality – badanie zachowania w aplikacji;
  • Location & Environment – nie tylko geolokacja, ale też Virtual World Environment;
  • Similar User Interests – dane demograficzne i zainteresowania na
    podstawie wyszukiwań.

To znaczy, że korzystając z TikToka, dostajemy praktycznie niekończący się strumień króciutkich (czyli bardzo strawnych) treści wideo wybranych specjalnie pod nasze preferencje. To zmienia niepozorną aplikację w prawdziwy pożeracz czasu. Widać to w danych dotyczących zaangażowania – statystyczny użytkownik otwiera aplikację 8 razy w ciągu dnia i spędza na niej w sumie 46 minut dziennie. 34% użytkowników nagrywa coś codziennie, co przekłada się na to, że miesięcznie na TikToku ogląda się około 37 miliardów wideo.

  • czarny telefon z białym napisem na wyświetlaczu tik tok); czarny telefon z białym napisem na wyświetlaczu tik tok);

A gdzie tam reklamy?

TikTok oferuje szerokie spektrum reklam na swojej platformie. Mamy 5 głównych produktów (mechanizmów reklamowych) – Hashtag Challenge, Brand Takeover, In-Feed Video, Branded Lenses, Top View, dzięki którym marki mają wiele możliwości komunikowania swoich produktów.

Hashtag Challenge

komunikujemy nowy TikTokowy challenge i korzystamy z naturalnych tendencji użytkowników, którzy bardzo chętnie dogrywają się do różnych wyzwań. Po kliknięciu w zakładkę discover nasz challenge pojawia się w formie slidera na górze ekranu, po kliknięciu w grafikę możemy zobaczyć opis challenge’u, oficjalne wideo wstawione przez markę i zgłoszenia użytkowników. Budujemy dzięki temu świadomość marki i zaangażowanie, dużo jednak zależy od tego, czy nasz challenge będzie zrozumiały i zwyczajnie atrakcyjny dla użytkownik.

Brand Takeover

materiał wideo pokazuje się jako pierwsza rzecz po otwarciu aplikacji. W tym modelu możemy łatwo przekierować użytkownika do określonego miejsca. Dziennie pozwala się również na wyłącznie jeden Brand Takeover, a to znaczy, że jest to model współpracy odznaczający się pewną ekskluzywnością.

In-Feed Video

czyli reklama wyświetlana między tiktokami w feedzie. Od 5 do 15 sekund, auto-play z włączonym dźwiękiem. Ten format również pozwala na przekierowanie użytkownika do wskazanego przez markę miejsca.

Branded Lenses

tworzone przez TikToka filtry, które użytkownik może nakładać nagrywając swój content w aplikacji i pierwsze w zakładce Trending przez 10 dni.

Top View

połączenie Brand Takeover i In-Feed Video – nasz materiał pokazuje się jako pierwszy i płynnie przechodzi w reklamę w feedzie.

Demografia

Użytkownicy TikToka to przede wszystkim przedstawiciele Generacji Z i Millenialsi. 42% to ludzie między 18. a 24. rokiem życia. Target nieustannie się rozszerza, więc możemy tam znaleźć osoby w każdym wieku i w każdej grupie wiekowej są to aktywni, nagrywający użytkownicy.

  • mężczyzna stoi tyłem i trzyma w ręce telefon, w uszach ma słuchawki); mężczyzna stoi tyłem i trzyma w ręce telefon, w uszach ma słuchawki);

Minusy?

Jak już wspominaliśmy, TikTok to ogromny pochłaniacz czasu, co oznacza, że nasz materiał może niestety zginąć w setkach innych, które użytkownik danego dnia obejrzy. To ryzyko zwiększa się, jeśli postanowimy umieścić tam treści, które były tworzone bez wcześniejszego zapoznania się z ekosystemem i klimatem aplikacji. Dlatego tak ważne jest, by poznać TikToka i tworzyć rozwiązania, które są dedykowane temu kanałowi, a nie takie, które sprawdzały się na innych platformach.

Na koniec – to nie jest apka dla głupich dzieci

TikTok nie ma najlepszej reputacji jako aplikacja. Przyjęło się myślenie, że jest tam głównie papko-content dla dzieci i prężące się dla lajków nastolatki. I… to prawda. Znajdziecie to na TikToku tak samo, jak na Instagramie, Snapchacie czy Facebooku. O tym, że TikTok ma realny wpływ na kulturę Internetu i nie tylko najlepiej może świadczyć, że “ok boomer” – fraza która obecnie wzbudza mnóstwo kontrowersji – powstała i ożyła właśnie w tej aplikacji.

Autor
Karolina Celmerowska

Creative Manager

Napisz do autora: k.celmerowska@skivak.pl

Czytaj również.

Zjeść ciastko,

czy mieć ciastko?

Wysyłając formularz kontaktowy udzielasz zgody na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych przez Skivak sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu oraz wyrażasz zgodę na kontakt w celu przedstawienia Ci oferty. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.