ilustracja, żółte tło a na nim granatowa postać mówiąca do mikrofonu

Podcasty mocno w górę w 2020 roku

Uczą języków, radzą jak oszczędzać pieniądze, zdrowo jeść, bawią, a nawet opowiadają mrożące krew w żyłach historie. Mowa o podcasterach, którzy zawładnęli polskim internetem i zjednują sobie coraz szersze grono odbiorców.
Opublikowano 21/01/2020

„Tu Okuniewska”, „Kryminatorium” czy „Imponderabilia” to zaledwie trzy propozycje z coraz dłuższej listy popularnych podcastów, których słucha już co czwarty polski internauta. Z jednej strony mamy obszar z wartościową, często ekspercką i zróżnicowaną treścią, z drugiej jeszcze pachnący świeżością nowy kanał dotarcia do rosnącej grupy zaangażowanych konsumentów. Obserwując rynek i bieżące trendy, już dziś można śmiało powiedzieć, że rok 2020 będzie rokiem podcastów.

Porcja najnowszych danych

Na początek kilka danych, które potwierdzają imponujący wzrost rynku internetowych audycji. Ciekawe wnioski wypłynęły z badania polskich słuchaczy internetowych audycji, przeprowadzonego dla Tandem Media z Grupy Radiowej Agory. Jak się okazuje, zdecydowana większość odbiorców podcastów dołączyła do grona słuchaczy w ciągu ostatniego roku, doceniając to medium za wartościowe treści i uważając je za bardziej wiarygodne niż informacje dystrybuowane przed tradycyjne media. Mężczyźni wybierają podcasty związane z tematyką nowych technologii, kobiety natomiast słuchają audycji o zdrowiu i rozwoju psycho-społecznym. Użytkownicy konsumują przekaz w pełnym skupieniu i – co ważne: nie przeszkadzają im reklamy związane z wyprodukowaną treścią. Co istotne, aż 34% słuchaczy jest skłonnych do zakupu reklamowanego w podcaście produktu.

  • uśmiechnięta kobieta siedzi przodem do obiektywu, przed nią stoi mikrofon);

Jak współpracować z podcasterami?

Wraz ze wzrostem popularności podcastów coraz większa liczba firm interesuje się możliwością podjęcia współpracy marketingowej z ich twórcami. Marki wolą wypromować swój produkt przy wsparciu podcastera, który zbudował zaangażowaną grupę docelową pasującą do profilu potencjalnego odbiorcy danej marki, niż wydać budżet np. na kampanię OOH.

Od czego zacząć współpracę? Przede wszystkim wybierz podcastera, którego grupa odbiorcza może być potencjalnie zainteresowana Twoim produktem. Aby współpraca przyniosła wymierne korzyści a Twoja marka została odebrana pozytywnie, zadbaj o wartościowy content, który chcesz dystrybuować poprzez podcast. Pamiętaj, że współpracując komercyjnie z influencerem, bo tak też trzeba potraktować podcastera, niejako kupujesz jego wiarygodność, słuchaczy i właśnie content. Nie ważne, czy jesteś marką o dużym czy małym zasięgu. Współpraca z influencerem jest efektywna wtedy, kiedy jest maksymalnie wykorzystana na wielu polach. Przykładowo, jeśli wystąpiliśmy jako gość w jednym z odcinków podcastu sponsorowanego, poinformujmy o tym potencjalnych klientów, wysyłając link do audycji w newsletterze i umieszczając go we wszystkich kanałach, jakimi dysponuje marka. Jeśli w ramach współpracy z podcasterem marka współtworzyła odcinek, w którym podcaster zaprezentował i zrecenzował produkt, również podzielmy się tym dalej. Zadbajmy o recykling treści, aby jak najdłużej czerpać z płatnej współpracy.

Nowy kanał dla marek

Wzrost zainteresowania słuchowiskami wśród konsumentów coraz chętniej wykorzystują marki, które włączają nowy format w swoje działania komunikacyjne.

Przykładem dobrych praktyk może być chociażby marka Showroom.pl, która w ramach kampanii „Mamy tyle wspólnego”, skierowanej do swoich klientek uruchomiła podcast „Dziewczyny z sąsiedztwa”. Do współpracy zaproszono Joannę Okuniewską, znaną szerszej publiczności jako autorka dwóch popularnych podcastów „Tu Okuniewska” oraz „Moje przyjaciółki idiotki”. Wybierając taki sposób komunikacji z konsumentkami, Showroom chce być bliżej nich. Marka doceniła podcast, jako wartościowy kanał dotarcia do klientek, a cotygodniowe audycje mają wzmacniać wizerunek marki bliskiej kobietom, rozumiejącą ich potrzeby.

Autor
Aleksandra Kietrys

Zjeść ciastko,

czy mieć ciastko?

Wysyłając formularz kontaktowy udzielasz zgody na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych przez Skivak sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu oraz wyrażasz zgodę na kontakt w celu przedstawienia Ci oferty. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.