ilustracja, różowe tło, dziewczyna o zielonych włosach leży przez laptopem, którego wylatują ikony mycia rąk, środka bakteriobójczego i wirusa

Content zdrowotny w 2020 roku

Nikt z nas nie spodziewał się tego, że ten rok będzie inny niż wszystkie. W wyniku pandemii COVID-19, która zaskoczyła społeczeństwo na całym świecie, nie tylko zmieniliśmy nasze nawyki, ale również zaczęliśmy przystosowywać się do nowej normalności.
Opublikowano 17/09/2020

W tym trudnym czasie mocniej interesowaliśmy się zdrowiem, które – jak udowodniła pandemia – może być kruche. Jakie były najczęstsze zapytania o kwestie zdrowotne w Google, które wpisywaliśmy? Jak marki poradziły sobie z contentem zdrowotnym? Sprawdźmy!

Czego szukaliśmy w Google w związku z pandemią?

Jedną z często odwiedzany witryn była strona ze statystykami dotyczącymi populacji ludności na całym świecie. Odpowiadała ona na trudne pytania związane z liczbą nowych zgonów w wyniku koronawirusa, a także nowych zachorowań. W czasie od 1 do 7 marca liczba zapytań w Google odnośnie do adresu tej witryny zaczęła gwałtownie wzrastać z pojedynczych, przypadkowych zapytań do ponad stu. Wordlometers można odwiedzić nadal oraz sprawdzić dedykowaną koronawirusowi zakładkę.
Samo zapytanie o koronawirusa również pojawiło się w Google i nadal jest słowem kluczowym, które znajduje się w trendach wyszukiwania w 2020 roku. Popularność wyszukiwania zaczęła rosnąć już w styczniu, gdy pierwsze przesłanki o rzekomej pandemii dotarły do naszego kraju.

Pandemia i kiepski pomysł na promocję nowego produktu

Nie da się ukryć, że jedną z marek, które najmocniej ucierpiały w wyniku pandemii, jest brand piwa Corona. Pochodząca z USA Corona niezbyt rozsądnie wypuściła w lutym nowy spot reklamowy, w którym przedstawiła nowy rodzaj piwa: Corona Hard Seltzer.

Oczywiście w czasie pandemii nikt nie mógł spróbować nowego smaku wielkiego brandu, tym bardziej że wszelkie aktywności rekreacyjno-imprezowe zostały mocno ograniczone.
Dodatkowo brand ten już i tak mocno ucierpiał wizerunkowo ze względu na swoją nazwę nieuchronnie kojarzącą się z pandemią. Jednak w obliczu kryzysu wizerunkowego marki, związanego z jej nazwą, spot przedstawiający wprowadzenie nowego produktu na rynek, nie powinien się ukazać.

Jesteśmy w tym RAZEM

Jedną z polskich kampanii, na które warto zwrócić uwagę, jest akcja T-mobile, w której brand komunikuje, że w obliczu pandemii oraz lockdownu wychodzi naprzeciw swoim klientom i oferuje im dodatkowe gigabajty internetu za pozostanie w domu. Kampanie z tego cyklu zrealizowane zostały zgrabnie, empatycznie, a także bardzo mocno w duchu CSR.

Podobnie do tematu podeszła Biedronka, która zdecydowała się na okazanie wsparcia swoim klientom w najtrudniejszym czasie, kiedy musieliśmy zdecydować się na rozłąkę z najbliższymi. Zobaczcie spot reklamowy marki Biedronka, która życzyła nam wesołych świąt wielkanocnych, w naszych domach, w odległości:

Niesamowicie subtelnie do tematu koronawirusa oraz obostrzeń, jednocześnie z zachowaniem swojego claimu, podeszła marka piwa Tyskie. W jej spocie reklamowym możemy oglądać nawiązanie do zawiązywania nowych znajomości w różnych okresach historycznych. Przenosząc się do 2020 roku, widzimy mężczyzn, którzy razem z piwem w ręce poznają się na swoich balkonach umiejscowionych w blokach stojących naprzeciwko. Morał jest oczywisty – należy zostać w domu, gdyż czas na nowe znajomości jeszcze nastanie, a teraz należy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych:

CSR-owe kampanie

Zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, iż wielki brand, którym jest Coca-Cola, w trakcie pandemii całkowicie zrezygnował z działań reklamowych, koncentrując swoje wsparcie na niesieniu pomocy służbie zdrowia. To marka, która może sobie pozwolić na tego typu działanie, gdyż jest ona znana na całym świecie i jej pozycja pozostanie niezagrożona:

Ten czas również obfitował o bardzo dużo akcji CSR-owych, których zadaniem było właśnie niesienie pomocy służbom medycznym w naszym kraju. Marki wzmacniały swoją pozycję poprzez wdrożenie działań wspierających medyków, organizowanie zbiórek czy innych akcji non-profit. Przykładem doskonałym jest tutaj WOŚP:

oraz IKEA, która poprzez swoje własne produkty mogła zaoferować wsparcie najbardziej potrzebującym osobom.

Czas, w którym obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, zmusiły nas do pozostania w domach, obfitował w intensywne działania marketingu digitalowego. Niektórzy konsumenci byli zażenowani promocją konkretnych produktów w trakcie pandemii (case piwa Corona), a inni wręcz podziwiali zamysł CSR-owych kampanii, które wzbudzały w nich chęć do działania. Jakie były wasze odczucia związane z działaniami reklamowymi w szczycie pandemii koronawirusa?

Autor
Aleksandra Kietrys

Zjeść ciastko,

czy mieć ciastko?

Wysyłając formularz kontaktowy udzielasz zgody na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych przez Skivak sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu oraz wyrażasz zgodę na kontakt w celu przedstawienia Ci oferty. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.